Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Trafikte Denetimin Önemi
07.02.2019  
İlimiz genelinde 2017 ve 2018 yıllarında meydana gelen 506 trafik kazasında 756 vatandaşımız yaralanmış 6 vatandaşımız ise hayatını kaybetmiştir. Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) ve Plaka Tanıma Sistemi (PTS) kameraları ile olaylar incelendiğinde, meydana gelen kazaların karıştığı oto sürücülerinin trafik kurallarına (hız limitini aşma, trafik ışıklarına riayet etmeme, emniyet kemeri takmama, cep telefonu kullanma, şerit değiştirme vb.) riayet etmeme gibi sürücü hatalarından kaynaklı ve kurallara uyulması halinde yüksek oranda önlenebilir olduğu anlaşılmaktadır.
 
Trafikte denetimin amacı, sürücülerde olumlu yönde davranış değişikliği oluşturmaktır. Trafik ortamında insan yaşamının, sağlığının korunması, maddi kayıpların azaltılması için tehlikeli sonuçları olabilecek davranışların en aza indirilmesi hedeflenmektedir. Kamusal alan olan trafik ortamında denetim etkinliğinin yasal bir çerçevesi vardır ve uygulamalar bu yasalara ve mevzuata göre yapılır. Trafiğe çıkan herkesin bu yasalara uymayı ve yasaların gerektirdiği yönde davranmayı kabul ettiği varsayılır.
 
Asayiş ve Trafik güvenliğinin sağlanması, denetim görevinin daha etkin gerçekleştirilmesini sağlayan, ilimiz genelinde 116 farklı noktada 345 kamera görüntüleme kamerası ve 15 PTS noktasında 44 şerit araç izleme kamerasına sahip bilişim sistemi ağımız KGYS ile karayolu trafik kazalarının önlenebilmesi, yaralanmaların azaltılabilmesi için yol trafik güvenliği denetimine yönelik çalışmalar yapılacaktır. Bu itibarla 6 Şubat 2019 tarihinden itibaren, ilimizde farklı noktalarda bulunan, görüntüleme ve araç izleme kameralarıyla, sürücülerimizin sağlıklı ve güvenilir bir trafik akışı içerisinde seyrüseferleri için kural ihlalinde bulunan sürücülerimizin de önce kendi güvenliklerinin, sonra da diğer sürücülerin güvenliklerinin sağlanması düşüncesi ile KGYS ’de görev alacak trafik görevlilerimizle, öncelikle eğitim, uyarı, ikaz ve trafik cezası uygulanmasının başlatılacağını Karabük halkımızla paylaşarak daha dikkatli, duyarlı ve güvenli sürüş dileklerimizle duyururuz.
 
 
  • Polis Radyosu
  • BİMER
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Polis Eşleri Kaynaşma-Yardımlaşma Derneği
  • İçişleri Bakanlığı